שאלה בלימיט הולדם, מקווה שיש כאן שחקני לימיט.

מציג הודעות 1-3 מתוך 3
  1. הסמל האישי של yarontr
    סטרייט פלאש  

מוניטין
    46 (15)
    רשומות בלוג
    15
    הודה
    3,488
    קיבל תודה 1,278 פעמים ב681 הודעות

שאלה בלימיט הולדם, מקווה שיש כאן שחקני לימיט.

אני משחק הרבה HORSE כבר תקופה.. (אני משחק את הפרירול בפולטילט כל יום- אבל גם קצת טורנירים על 2-5$ ויש תוצאות לא רעות)- אבל המשחק שהכי קשה לי בו זה לימיט הולדם!
    1) CBET- בגלל שהפוטאודס פשוט מפלצתיים- איך אפשר לעשות CBET עם QQ כשאני בעמדה נגד שני שחקנים ושניהם בצ'ק בבורד של Kxx או Axx? פשוט מוותרים על הקופה או שמצ'קצ'קים משווים בט בטרן ובריבר שוקלים שוב? איך משחקים מצבים כאלה?
    2) BLUFFING- בלוף במשחק הזה זה פשוט אומנות- לפעמים הצלחתי להוציא אנשים מקופות.. והייתי בשוק. הקופה 3400 הוא מהמר 300 אני מעלה עליו עוד 300 והוא פשוט זורק וזה היה ממש לא משמעותי כי הוא היה חזק בשולחן. הבנתי שאפשר לבלף בצורה יעילה רק בריבר- מישהו חושב שאפשר גם בפלופ ובטרן ולהצליח להוציא מישהו מיד?
    3) ACES נגד 3+ שחקנים בפלופ יבש כמו K64r כשיש רייז זה פולד? מה עושים עם אוברפיירס במולטיפוט כשאנשים מקפיצים?
    4)אם מישהו מכיר ספר קטן חינמי בנושא אני אשמח לקבל שם- ולא סופרסיסטם.

אני מקווה שיהיו תגובות, המשחק לא פופולרי

2. פלאש

מוניטין
    10 (12)
    הודה
    124
    קיבל תודה 215 פעמים ב142 הודעות
    1.
    cbet the flop, gather info for the minimum.
    people expect you to cbet in position, but are not going to c/r you as often as you might think.
    if you check the flop, now you're going to be faced with aggression, forcing you to make a decision for double the price
    (actually for 4 times the price, because you have to be prepared to call the river as well - and when you get to the river with a made hand, you should call again just about every time)
    2.
    the edge good players have over bad players is getting out of pots in time, value betting their good/marginal hands and getting other players out of pots early on.
    but your good habit of pushing players out of pot isn't bluffing.
    you should be able to PROTECT your hand - raising or C/raising with a vulnarable hand so to face the field with calling 2 bets instead of one, thus eliminating the field and increasing the chance of your hand holding up.
    sometimes you will need to raise to protect a DRAWING HAND - thus buying extra outs (AhQh on a JhTd4c - making players fold the flop might make you a winning hand had you paired one of your overcards).
    a pure bluff is not rec. because players will just call you down so often - but of course it's opponent dependant.
    3.
    how big is the pot? generally folding AA in position is a bad idea. you are going to have the best hand more often then you might think, without additional info I simply 3bet for value and keep pressing until i'm proven otherwise (say I get C/R on the turn - then I reassess, probably move to a caliing mode
    on a more draw-heavy board like Ks9s8c holding red AA I generally tend to cold-call flop and raise a safe turn card.
    but once again it's very opponent dependant. In vegas I played against a nice lady who would only raise flop with 2pair or better. Against her I'd obviously be more inclined to pass my AA even if the flop grew big by now.
    4.
    small stakes hold'em - david sklansky
    hold'em poker for advanced players - david sklansky
    you can also read Jen Harman's SSII chapter on LHE
    you said you play h.o.r.s.e - watch the Full Tilt Poker Academy videos on limit games (including LHE
    http://academy.fulltiltpoker.com/sessions/all
    press the Limit Cash Games Sessions link
    http://academy.fulltiltpoker.com/lessons/all
    נערך לאחרונה על ידי AA23ds; 07/06/2010 ב 09:12.

3. המשתמשים הבאים מודים ל AA23ds על התגובה המועילה:

yarontr (07/06/2010)

4. הסמל האישי של yarontr
    סטרייט פלאש  

מוניטין
    46 (15)
    רשומות בלוג
    15
    הודה
    3,488
    קיבל תודה 1,278 פעמים ב681 הודעות
    וואי ויש לי את הספר של סלנסקי על המחשב במקרה. תודה על התגובה